Czy warto kupić czujnik czadu?

Czy warto kupić czujnik czadu?

Czujniki czadu powinny być przede wszystkim instalowane w budynkach lub pomieszczeniach w których znajdują piece kaflowe, kuchenki gazowe, piecyki. Powstanie czadu jest w dużej mierze związane z uszkodzeniem lub zniszczeniem instalacji gazowych lub wytwarzających ciepło. Aby zmniejszyć ryzyko wydobycia czadu w naszym domu lub mieszkaniu należy przeprowadzać konserwację systemów cieplnych i gazowych oraz zamontować czujniki czadu.

Korzyści wynikające z instalacji czujek czadu

Czad (tlenek-węgla) jest niewykrywalny zmysłami człowieka, jest bezbarwny, bezwonny, i całkowicie pozbawiony smaku. Z tego względu nazywany jest często ?cichym zabójcą?, ponieważ już krótki kontakt z tą substancją może doprowadzić do poważnych zaburzeń organizmu, a nawet do śmierci. Większość zgonów wywołanych zatruciem czadem jest związana z jego zbyt późnym wykryciem (tkanki są niedotlenione co bezpośrednio prowadzi do utraty przytomności, ryzyko śmierci rośnie). Co roku w Polsce odnotowuje się ok. 100 zgonów spowodowanych zatruciem tlenkiem-węgla, a wiele tysięcy osób zostaje poddanych hospitalizacji.

Najskuteczniejszą metodą wczesnego wykrycia czadu jest instalacja czujników tlenku-węgla. Czujniki te nie zapobiegają powstawaniu czadu, ale pozwalają na jego wczesną identyfikację i umożliwiają zaalarmowanie lokatorów o wydobywaniu się niebezpiecznej substancji, nawet w najmniejszym stężeniu. Koszt czujek oraz ich instalacji jest relatywnie niewielki w porównaniu do korzyści jakie wiążą się z ochroną naszego zdrowia i życia.

Brak możliwości komentowania