Monitoring domu przez internet

Monitoring domu przez internet

Technologie sieciowe podbijają świat, co do tego stwierdzenia nie możemy mieć żadnych wątpliwości. Komunikacja oraz transmisja sygnału za pomocą Internetu pozwoliła również usprawnić pracę urządzeń w ramach systemów monitoringu wizyjnego. Dzięki ogólniej dostępności sieci Ethernet, monitoring IP jest co raz częściej wykorzystywany przez klientów indywidualnych, którzy cenią sobie wygodę użytkowania. W tej części artykułu postanowiliśmy skupić się na możliwościach monitoringu IP oraz jego zastosowania w domu jednorodzinnym.

Monitoring przez internet – ogólne możliwości

Chociaż kamery sieciowe są już na rynku od blisko 20 lat, ich upowszechnienie rozpoczęło się stosunkowo niedawno. Wcześniej dużym ograniczeniem była bariera finansowa, urządzenia były drogie, a ich możliwości pracy były mocno ograniczone od sprawności sieci internetowej. Dla przeciętnego użytkownika takie rozwiązanie było po prostu za drogie. W tej chwili kamering IP jest dostępny praktycznie dla każdego. Wykorzystując odpowiednie urządzenia użytkownik otrzymuje wiele praktycznych funkcji (detekcja ruchu, praca według harmonogramu, funkcje polepszające rejestrację obrazu w trudnych warunkach oświetleniowych), a także wiele możliwości zarządzania instalacją.

Urządzenia pracujące przez sieć pozwalają swobodnie zarządzać instalacją z poziomu oprogramowania na komputer lub urządzeń mobilnych. Oprócz zarządzania i konfiguracji możliwy jest również podgląd w czasie rzeczywistym z dowolnego urządzenia na całym świecie. W ten sposób użytkownicy mają pełną kontrolę nad obserwowanym obiektem, co jest szczególnie ważne podczas długich pobytów poza domem. Praca przez internet daje również możliwość integracji z innymi instalacjami zabezpieczeń, np. systemem alarmowym lub kontroli dostępu. Urządzenia w takim rozwiązaniu będą współpracować ze sobą, zdarzenia mogą być zsynchronizowane, np. podczas wywołania alarmu lub naruszenia strefy kamera automatycznie koncentruje się w miejscu zdarzenia i zaczyna rejestrować obraz.

Podgląd obrazu dostępny z dowolnego miejsca z wykorzystaniem tabletu

Jeżeli chcemy zredukować ilość niezbędnego okablowania w naszej instalacji monitoringu możemy wykorzystać urządzenia komunikujące się za pomocą Wi-Fi. Rozwiązanie to preferowane jest do obserwacji wewnątrz budynku, np. do pokoju dziecięcego. Dzięki niewielkim rozmiarom urządzenia można również wykorzystać do prowadzenia dyskretnego monitoringu, dodatkowo nie będą zaburzać wystroju wnętrza. Zaletą systemów bezprzewodowych jest niewątpliwie ich łatwość instalacji, konfiguracji oraz użytkowania. Standardy systemów bezprzewodowych są na tyle wysokie, że użytkownicy mogą prowadzić obserwację w jakości HD lub Full HD przy jednoczesnej częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie 20-30 kl/s. Rozwiązanie to jest jednak nie co bardziej kosztowne, dodatkowo łączność sieciowa może być czasem zakłócana przez inne urządzenia.

Skalowalność i rozbudowa

Jeszcze do nie dawna dużym problemem w instalacjach monitoringu było stworzenie jednego skalowalnego systemu. Dzięki urządzeniom IP problem ten został rozwiązany, dzięki czemu użytkownicy mają posiadają więcej możliwości łączenia urządzeń. Znacznie łatwiejsza stała się też rozbudowa systemu oraz integracja z innymi instalacjami zabezpieczeń. W ten sposób ochrona obiektu jest jeszcze bardziej efektywna i skuteczna, a dzięki rozbudowanym możliwościom zarządzania przez sieć, kontrola systemu jest bardzo wygodna.

Brak możliwości komentowania